Ako si vybrať spoločenskú hru?

Doskové hry zaženú dlhú chvíľu, precvičia vašu pamäť, logické myslenie alebo len zaistia dostatok zábavy na večer s priateľmi. Spoločenské hry vyberajte podľa veku a schopností hráčov, najčastejšieho počtu účastníkov aj preferovaného typu pomôcok. A ak vyberáte doskovku ako darček, myslite aj na záľuby obdarovávaného, jeho obľúbené filmy, knihy či postavy, témy stolových hier sú totiž veľmi rôznorodé.

Doskové hry zaženú dlhú chvíľu, precvičia vašu pamäť, logické myslenie alebo len zaistia dostatok zábavy na večer s priateľmi. Spoločenské hry vyberajte podľa veku a schopností hráčov, najčastejšieho počtu účastníkov aj preferovaného typu pomôcok. A ak vyberáte doskovku ako darček, myslite aj na záľuby obdarovávaného, jeho obľúbené filmy, knihy či postavy, témy stolových hier sú totiž veľmi rôznorodé.

Doba čítania 10 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Vek hráčov

Než kúpite novú stolovú hru, zamyslite sa nad tým, kto ju bude hrať. Hra by mala zodpovedať veku, schopnostiam a záujmom hráča. Vek vás bude zaujímať hlavne vo chvíli, keď kupujete rodinnú hru, u ktorej si nie ste istí, či ju zvládne aj váš prváčik. Veľkú rolu tiež zohráva predchádzajúca skúsenosť hráčov s inými doskovými hrami. Ak kupujete stolnú hru ako darček pre deti, veková hranica môže poukazovať aj na vhodnosť obsahu pre danú skupinu, napríklad vojenské strategické hry nie sú vhodné pre deti do 12 rokov.

Preferencie hráčov

Ďalej si premyslite, aká forma hry bude účastníkom najviac vyhovovať. Stolné hry sa dajú rozdeliť na kooperačné, teda také, v ktorých hráči spolupracujú na dosiahnutí cieľa a splnenie úlohy, alebo súťaživé, kedy najrýchlejší alebo v nejakej disciplíne najlepší hráč víťazí . Každý uprednostňuje niečo iné, niekomu vyhovuje pri hre škodiť protihráčom, iný preferuje tímovú spoluprácu. Aj na to je preto dobré myslieť pri vyberaní predovšetkým drahšej spoločenskej hry.

Rozdelenie podľa zamerania

Rodinné

Stolné hry pre rodinu sú určené pre čo najširšie publikum aj vďaka nenáročným pravidlám a stratégiám, ktoré sú často podmienené prvkom náhody, teda jednoducho vyhrá aj najmladší hráč. Sily sú teda vyrovnané a ide predovšetkým o pobavenie celej rodiny a o príjemne strávený spoločný večer. Pri ich výbere sa riaďte vekom najmladšieho hráča.

Party hry

Spoločenské hry na rodinné oslavy, silvestre a iné stretnutia sú obvykle určené pre väčší počet hráčov. Často sa jedná o zábavné kvízy a rôzne hádankové hry ako sú Activity, Krycie mená, Párty Alias. Niektoré party hry pre dospelých zahŕňajú tiež konzumáciu alkoholu.

Party a rodinné hry sú predovšetkým zábavné a slúžia pre široké publikum

Strategické hry

Strategické hry vyžadujú starostlivé premýšľanie každého ťahu, taktizovanie a znalosť mnohokrát komplikovaných pravidiel. Podporujú schopnosť sústredenia a logického myslenia. Náhoda (hod kockou, čierny peter) tu nehrá takú úlohu, ako napríklad v rodinných a detských hrách, naopak hráči plánujú aj niekoľko ťahov dopredu. Strategické hry môžeme rozlišovať podľa spôsobu interakcie na kooperatívne, kde spolu hráči spolupracujú, súperiace a budovateľské, kde spolu hráči súťažia nepriamo, väčšinou o určité zdroje v hre. Tento typ hier zaberie väčšinou najviac času, pokojne aj celý večer.

Do strategických hier spadajú vojnové hry (Wargames), ktoré majú vypracované hracie plochy a sú náročnejšie na čas aj na pochopenie samotných pravidiel. U tohto typu hier je oceňovaná komplexnosť, dômyselný obsah a prepracované detaily.

Hry na hrdinov

Bežne známe tiež ako RPG (z anglického role playing game) sú hry, v ktorej hráči vystupujú za konkrétnu postavu a sami postupne rozvíjajú zápletku. Aj preto je ťažké určiť časovú náročnosť RPG hier, niekedy je hra ukončená do pár hodín, inokedy sa môže hra pretiahnuť aj na niekoľko dní. Hráči počas vymýšľaní príbehu rozvíjajú vlastnú fantáziu a predstavivosť. Za klasiky v RPG kategórii môžeme považovať obľúbené Dračí doupě. Pravidlá bývajú veľmi náročné, preto tieto hry operujú s jedným hráčom vo funkcii rozprávača, ktorý dohliada na celkový priebeh hry.

V RPG hrách účastníci sami postupne rozvíjajú zápletku a charaktery postáv

Postrehové hry

Veľmi obľúbená hra predovšetkým mladších hráčov, ktorí vynikajú postrehom aj pamäťou, je postrehová hra založená na vnímanie detailov aj schopnosti logického uvažovania. Iné pracujú s priestorovou predstavivosťou a matematickými schopnosťami hráča. Známym príkladom postrehovej hry je zábavná, pre niektorých pomalších jedincov tiež frustrujúca hra Dobble, v ktorej vyhrávajú bleskurýchli a pohotoví hráči.

Vzdelávacie hry

Pre všetkých súťažiacich a milovníkov zaujímavostí sú vzdelávacie a vedomostné hry ako stvorené. Ak kupujete hru dieťaťu, starostlivo si skontrolujte minimálny odporúčaný vek. Tento typ hier býva založený na princípe kvízu a súťaženia buď vo vopred určenej tematike (napr. Slovenská republika), alebo zo všeobecných znalostí v štýle AZ kvízu.

Logické hry

Ak patríte k hráčom, ktorí môžu vyletieť z kože, keď je čierne pole alebo určitá hodnota na kocke vás pošle opäť na začiatok, môže byť pre vás vhodnejšia logická hra, ktorá prakticky eliminuje prvok náhody. Všetko záleží na schopnosti hráča, jeho predstavivosti a logike. Môže sa jednať o hádankové hry, labyrinty, únikovky alebo spájanie obrazcov a tvarov.

Hry pre deti

Stolné hry pre deti možno rozlišovať podľa vekového prevedenia pre predškolské, alebo školské. Podľa toho daná hra rozvíja logické myslenie dieťaťa, pamäť, prispieva k osvojeniu si vhodného sociálneho správania alebo hravou formou priamo vzdeláva. Podľa veku dieťaťa tiež zohľadnite forme hry a materiálu, z ktorého je hra vyrobená. Niektoré hracie dosky majú zámerne umývateľný povrch a zaoblené rohy. Hry pre najmladšie deti by nemali obsahovať malé časti, u ktorých hrozí nebezpečenstvo vdýchnutia alebo prehltnutia.

Hry pre deti môžu najmladších hráčov učiť trpezlivosti a schopnosti prehrávať

Rozdelenie podľa typu pomôcok

Doskové hry

Aj keď by sa mohlo zdať, že dosková je každá stolová hra, toto rozdelenie slúži predovšetkým na odlíšenie primárneho herného prvku. Doskové hry sa odohrávajú priamo na hernej doske a ich herný plán môže byť pevný, alebo variabilný, kedy sa každá hra od tej predchádzajúcej môže líšiť. Medzi prototypické doskové strategické hry patria nestarnúce Monopoly alebo staviteľské Carcassonne. Doskové hry patria medzi nákladnejší typ hier a ich hranie býva časovo náročnejšie.

Figúrkové hry

Figúrkové hry spoznáte podľa veľkého počtu miniatúrnych postavičiek od bojovníkov, zombie po roboty. Zvyčajne sa jedná o strategické hry s vojnovou tematikou, fantasy, sci-fi svetom aj postapokalyptickým dejom. Figúrkové hry sa hodia prevažne pre skúsenejších hráčov alebo zberateľov. Aj z toho dôvodu sa jedná skôr o drahšie hry.

Kockové hry

Základnou hernou časťou sú kocky, ktoré môžu byť doplnené herným plánom, obrázkami a figúrkami. Medzi klasické kockové hry patrí staré známe Človeče, nehnevaj sa. Tradičným typom herných kociek sú šesťstenné kocôčky,, existujú však aj hry s kockami, ktoré majú stien viac. Steny kociek môžu byť označené počtom bodiek, číslami, farbami alebo napríklad obrázkami. Kockové hry sú skvelým príkladom hry, v ktorej má náhoda hlavný podiel na výsledku hry.

Elektronické hry

Elektronické hry sa nezaobídu bez zdroja energie. Môžu mať podobu farebných elektronických tabuliek, časovačov a blikajúcich displejov reagujúcich na činnosť hráča. Mnoho týchto hier je určených pre deti predškolského veku, kedy hravou formou rozvíjajú ich vedomosti a zručnosti. Na svoje si ale tiež prídu milovníci postrehových hier, ktorým elektronické hry blikaním avizujú náhlu zmenu pohybu alebo napríklad odpočítavajú rýchlosť odpovedí, ako u hry Krajina mesto.

Kidzconcept stolová hra Strážca duší deti vtiahne svojimi efektmi a nečakanými pohybmi

Na čo sa zamerať

Rozšírenie

Výrobcovia niektorých stolných hier, obzvlášť strategických a výpravných, vydávajú rozšírenie, čiže dodatky. Rozšírenie obohacuje základnú verziu hry o nové dobrodružstvo, môže pridávať nové figúrky, karty, územie alebo rozširuje príbeh o nové zápletky a záporné postavy. Herné dodatky nefungujú samostatne, vždy sa pripájajú k základnej verzii hry.

K niektorým hrám existujú aj špeciálne limitované alebo tematické edície. Limitované edície vydávajú výrobcovia hier pri nejakej mimoriadnej príležitosti, ako je napríklad výročie prvého uvedenia hry na trh. Tematické edície hier napríklad premenia tému základnej verzie hry na tému inú (napr. Monopoly Slovenská republika) a sú obvykle samostatné, teda k ich hraniu nepotrebujete základnú verziu hry.

Časová náročnosť

Odhadovaná dĺžka hry vám môže prezradiť jej celkovú náročnosť. Ak hľadáte hry predovšetkým na pobavenie a odľahčenie spoločného večera s rodinou a priateľmi, nemali by byť hry príliš zdĺhavé. Ideálna doba sa v tomto prípade pohybuje od 30 do 45 minút. Orientačná doba je len približný údaj, vždy pochopiteľne záleží od počtu hráčov. Hry trvajúce menej ako 25 minút sú skvelou voľbou na cestovanie do vlaku alebo na chvíľkové zabavenie detí. U strategických a zložitejších hier sa doba hrania môže vyšplhať na niekoľko hodín.

Jazyk

Ak kupujete hru, ktorá má anglický názov, overte si, že je spracovaná v takej jazykovej verzii, akú si prajete. Niekedy je u hier v slovenskom preklade ponechaný rovnaký názov, aký majú v originálnom znení a ľahko tak môže pri kúpe dôjsť k zámene. Existujú tiež typy hier, u ktorých na jazyku nezáleží, pretože sa ich samotný herný materiál zaobíde úplne bez textu. Ak však nepoznáte jej pravidlá, môže aj to predstavovať problém.

Počet hráčov

Pri výbere hry si skúste predbežne spočítať, koľko ľudí s vami môže pravidelne hrať, aj to, či je hru možné odohrať len vo dvojici. Neplatí, že hra bude rýchlejšia, pokiaľ ju bude hrať menej hráčov. Napríklad strategické hry s vojnovou tematikou sú často určené len pre dvoch hráčov a napriek tomu môžu trvať aj niekoľko hodín.

Rozšírenie obohacuje základnú verziu hry o nové figúrky alebo územia

Zaujímavosti

  • Doskové hry možno tiež rozlišovať na Eurohry a Ameritrash, teda hry amerického štýlu. Eurohry pochádzajúce z Nemecka sú väčšinou charakteristické nepriamym konfliktom medzi hráčmi, napríklad súbojom o zdroje. Hráči väčšinou hrajú v rovnakom počte až do konca. Naopak v Ameritrash hrách dochádza k priamemu boju hrdinov a frakcií.

  • Najstaršia do súčasnej doby hraná hra je pôvodne čínska hra Go, ktorá vznikla približne v 2 tisícročí pr. n. l.

  • Najväčšia herná akcia v Českej republike je niekoľkodňový festival Deskohraní, ktorý sa koná každoročne od roku 2001.

  • Témou doskových hier sa zaoberal český spisovateľ literatúry pre mládež Miloš Zapletal, ktorý spísal niekoľko encyklopédií hier a v roku 1991 vydal Veľkú knihu doskových hier.

  • Do českej Guinessovej knihy rekordov sa zapísala obec Rovensko v Olomouckom kraji, kde v roku 2009 zasadla k hre Človeče, nehnevaj sa stovka súťažiacich.